Om du behöver hjälp får du gärna kontakta oss
Rött kvartsrör är en kvartsglasprodukt med hög ren kiseldioxid (SiO2) som huvudkomponent, med SiO2-innehåll ≥99,9% och har extremt hög kemisk renhet och fysisk stabilitet.
Rött kvartsrör har utmärkt högtemperaturbeständighet, med en mjukningspunkt på mer än 1700 ℃, och kan användas stabilt under lång tid i en högtemperaturmiljö på 1200 ℃ utan deformation eller prestandaförsämring. Den tål extrema temperaturförändringar från 1000 ℃ till rumstemperatur utan att gå sönder.
Rött kvartsrör har stark korrosionsbeständighet mot de flesta syror, alkalier och organiska lösningsmedel och kan bibehålla stabil prestanda i hårda kemiska miljöer under lång tid.
| Punkt | Detaljer |
|---|---|
| Produktnamn | Rött kvartsrör / Klart kvartsglasrör med stor diameter (med rött alternativ) |
| Ansökan | Värmare |
| Ytterdiameter | 3 - 450 mm |
| Ursprungsort | Jiangsu, Kina |
| Varumärke | Mingyang kvartsglasrör |
| Modellnummer | Provrör i kvartsglas |
| Färg | Ogenomskinlig/klar (röd tillgänglig) |
| Ytbehandling | Slipad |
| Form | En ände stängt kvartsrör (öppna rör i båda ändarna finns) |
| Ozoninnehåll | Ozonfri |
| Material | >99,99% SiO2 |
| Certifiering | ISO9001 |
| Storlek | Anpassningsbar rörstorlek |
| Längd | Anpassningsbar |
| Densitet | 2,2 g/cm³ |
| Driftstemperatur | 1250 ℃ |
| Paket | Standard exportförpackning |
MQ-T100 Kemisk grundämnessammansättning (typiska data) ppm
| | Al | Fe | K | Li | Cu | Na | B | Ca | Mg | P | Ti | ÅH |
| MQ-T100 MQ-T101 MQ-T102 | 25.00 | 0.80 | 1.20 | 0.80 | 0.08 | 2.00 | 0.50 | 0.80 | 0.25 | — — — | — — — | 150 20 5 |
| MQ-T110 | | | | | | | | | | | | 120 |
| MQ-T111 | 15.00 | 0.20 | 0.60 | 0.40 | 0.02 | 0.80 | 0.10 | 0.40 | 0.05 | 0.06 | 1.20 | 15 |
| MQ-T112 | | | | | | | | | | | | 5-1 |
| MQ-R100 MQ-R101 | 45.00 | 1.00 | 2.50 | 1.50 | 0.15 | 5.00 | — — — | 1.50 | 0.75 | — — — | — — — | — — — |
OH-innehåll skillar sig med detaljer, användning och kundkrav.
Transparent kvartsrör allmän dimension och tolerans (mm)
| Beteckning | OD | Vägg | Längd | Max. Siding | Max, Ovality | Max.Bow |
| <10 | ±0,15 | ±0,10 | ±1,0 | 0.10 | 0.15 | 2 % |
| 10-15 | 020 | ±0,10 | ±1,0 | 0.12 | 0.20 | 2 % |
| 15-20 | ±0,30 | ±0,15 | ±1,0 | 0.13 | 0.25 | 2 % |
| 20-30 | ±040 | ±015 | ±1,0 | 0.15 | 0.30 | 2 % |
| 30-40 | ±0,60 | ±0,15 | ±1,0 | 0.25 | 0.40 | 2 % |
| 40-50 | ±080 | ±0,20 | ±1,0 | 0.30 | 0.50 | 2 % |
| 50-65 | ±1,00 | ±0,20 | ±2,0 | 0.40 | 0.60 | 2,5 %% |
| 65-85 | ±1,20 | ±0,30 | ±2,0 | 0.50 | 0.80 | 2,5 %% |
| 85-100 | ±1,50 | ±0,30 | ±2,0 | 0.60 | 1.00 | 25 % |
Mer svår tolerans kan tillhandahållas.
Transparenta kvartsglasegenskaper
| Egendom | MQ-T100 MQ-T101 MQ-T102 | MQ-T110 MQ-T111 MQ-T112 | MQ-R300 MQ-R400 | MQ-R200 |
| Densitet | 2,2×103kg/m3 | 2,2×103kg/m3 | 2,22×103kg/m3 | 2,21 ×103 kg/m3 |
| Hårdhet | 570KHN100 | 580KHN100 | 585KHN100 | 580KHN100 |
|
Draghållfasthet | 4,8×10Pa(N/m2) | 4,9 × 10⁷ Pa(N/m2) | 5,0×10Pa(N/m2) | 4,9×10?Pa(N/m2) |
|
Kompressionsstyrka | >1,1 ×109 Pa | >1,1 ×109 Pa | >1,1 ×109 Pa | >1,1 ×109 Pa |
| (20 °C-300 ℃) Värmeexpansionskoefficient | 5,5×10-7 cm/cm℃ | 5,5×10-7 cm/cm℃ | 5,5×10-7 cm/cm℃ | 5,5×10-7 cm/cm℃ |
| Värmeledningsförmåga |
1,4W/m℃ | 1,4W/m℃ | 1,4W/m℃ | 1,4W/m℃ |
| Specifik värme | 660J/kg℃ | 670J/kg℃ | 680J/kg℃ | 680J/kg℃ |
|
Mjukningspunkt | 1630℃ | 1680 ℃ | 1690 ℃ | 1700℃ |
| Glödgningspunkt | 1180℃ | 1215℃ | 1220℃ | 1210℃ |
Från offert till leverans tillhandahåller vi en enda kundservice, svarar snabbt på kundernas behov, löser problem effektivt och slutför försändelser. Dessutom erbjuder vi processoptimering och tekniska supporttjänster, inklusive professionella arbetsflödesförbättringar, provförberedelser och testning, massproduktionsförsörjning och teknisk assistans. Vi möter kundernas krav på kvarts- och specialglasprodukter.
Vi kan designa och utveckla kvarts- och specialglas enligt kundens behov och applikationskrav.
Tillverkningsprocessen av kvarts och specialglas kan optimeras för kunderna.
Vi tillhandahåller provberednings- och testtjänster för nya typer av kvarts och specialglas.
När de godkänts kan kvarts och specialglas masstillverkas för att säkerställa en stabil och pålitlig leverans.
Mingyang kan också tillhandahålla relevant teknisk support och konsulttjänster till kunder.
Yancheng Mingyang Quartz Products Co., Ltd. är ett företag specialiserat på produktion av kvarts och specialglasprodukter. Yancheng Mingyang Quartz Products Co., Ltd. är produktionsanläggningen för Jinzhou Mingde Quartz Glass Co., Ltd. i Jiangsu, sedan starten har företaget utvecklats snabbt, introducerat avancerad teknik och produktionsutrustning hemma och utomlands, och kontinuerligt förbättrat och förbättrat produktkvaliteten. Med våra egna fördelar har vi utvecklat en mängd olika produkter som är lämpliga för marknaden och möter olika kunders behov och löst många akuta produktionsproblem för våra kunder.
Företagets produkter inkluderar kvartsglasrör, dubbelhåls kvartsglasrör, kvartsglasstavar, kvartsskivor, safirfönster, kalciumfluoridglasfönster, infraröda ultravioletta beläggningar, högtrycksbeständiga aluminiumsilikatglasfönsterpaneler, kvartsglasinstrument, instrument med högt borosilikatglas, kvartsglas, kvartsglas, kvartsdegel, kvartsdegel, kvarts infraröda värmerör, långt infraröd riktad strålningsvärmare ultravioletta bakteriedödande lampor och andra speciella typer av kvartsglasprodukter.
Om en kvarts U-rör sprickor, sluta använda det omedelbart, isolera systemet, utvärdera sprickans plats och djup och avgör om reparation eller utbyte är det lämpliga svaret. De flesta ytmikroprickor i applikationer utan tryck kan övervakas under en kort period, men sprickor som penetrerar v...
READ MOREKärnutslag: kvartskristallstavar möjliggör precisionsfrekvenskontroll och högtemperaturavkänning Kvartskristallstavar är ryggraden i industriell frekvenskontroll, timing och precisionsavkänning på grund av deras enastående piezoelektriska effekt, höga Q-faktor och excepti...
READ MOREVad är ett kvartsglasrör: Det direkta svaret A Kvartsglasrör är en ihålig cylindrisk komponent tillverkad av högren kiseldioxid (SiO2), vanligtvis med en renhetsnivå på 99,9 % eller högre . Till skillnad från vanligt borosilikat- eller soda-kalkglas, produceras kvartsglas geno...
READ MORE