Om du behöver hjälp får du gärna kontakta oss
En processingenjör som dimensionerar en 1 200 °C rörugn ställer vanligtvis två frågor innan inköpsordern går ut: vad är smältpunkten för kvarts och vad kommer röret egentligen att göra när det är varmt. Det första svaret är kort — kristallin kvarts smälter någonstans mellan 1670 °C och 1713 °C, beroende på vilken kristallin form och vilken mätväg som anges. Det andra svaret är det som avgör om ugnen går i tre år eller tre månader.
Här är det fungerande svaret vi ger kunderna: kvartsglas misslyckas inte vid sin smältpunkt. Den misslyckas där den sjunker, avglasar eller kristalliserar, och för standardtransparent smält kvarts når den punkten mellan 1100 °C och 1200 °C i kontinuerlig drift. Resten av den här artikeln förklarar det gapet, eftersom gapet är där varje köpbeslut faktiskt bor.
Figuren 1670 °C beskriver kristallint kvarts - mineralet, med ett ordnat gitter av SiO4-tetraedrar. Att värma det är inte en enda ren händelse. Alfa-till-beta-inversionen vid 573 °C är en strukturell vändning som de flesta ugnsanvändare aldrig märker, eftersom de arbetar med glas snarare än kristall. Högre upp, över ungefär 870 °C, börjar gittret omvandlas till tridymit och cristobalit, och kristobalit smälter vid cirka 1713 °C. Det är därför som läroböcker, handböcker och leverantörsdatablad citerar allt mellan 1670 °C och 1713 °C för samma kemiska formel utan att någon har fel.
Smält kristallint kvarts och kyl det snabbt och du får smält kvartsglas, ett amorft fast ämne. Amorf betyder ingen långvägsordning, vilket i sin tur betyder ingen skarp smältpunkt. Istället för en smältlinje finns en viskositetskurva, och ingenjörer läser fyra praktiska punkter utanför den kurvan.
För köpare är skillnaden praktisk, inte akademisk. En kristallin kvartsdel och en smält kvartsdel kan bära identiska SiO2-renhetsangivelser och bete sig helt olika i samma ugn. Kristallformen expanderar kraftigt vid 573 °C inversion och kan spricka eller spricka; glasformen har ingen inversion, vilket är hela anledningen till att genomskinliga kvartsrör, kvartsplåtar och kvartsfönster är gjorda av smält material snarare än skivad kristall. När en ritning kräver ett optiskt fönster som måste hålla vid 900 °C, är materialet som specificeras glas, inte kristall, och det bör beställas på det sättet.
Det finns en andra konsekvens som är lätt att missa. Smält kvarts är en smält produkt, så smältpunkten sätter taket för själva tillverkningsprocessen, inte bara för den färdiga delen. Elektriska smältugnar går långt över 2000 °C vid bågen för att smälta sand med hög renhet, och den rördragningsprocess som följer gör glaset runt 2000 °C. När ett rör når en kund har det redan varit varmare än vad det någonsin kommer att vara i drift - vilket är exakt varför bubbelklassen och OH-innehållet har så stor betydelse.
Snarare än en temperatur specificeras genomskinlig smält kvarts av tre, och alla sitter långt under smältpunkten. Värdena nedan är typiska för standard transparent kvartsglas; exakta siffror rör sig lite med OH-halt och betyg.
| Referenspunkt | Typiskt värde | Vad det betyder på verkstadsgolvet |
|---|---|---|
| Töjningspunkt | Cirka 1075°C | Ovanför detta slappnar inre spänningar långsamt av och dimensionerna börjar glida över långa grepp. |
| Glödgningspunkt | Cirka 1140 °C | Inre stress lindras inom några minuter; används efter flambearbetning eller formning. |
| Mjukningspunkt | Cirka 1665 °C | Glaset börjar rinna under sin egen tyngd; det praktiska slutet av bärande tjänst. |
| Arbetspunkt | Cirka 2000°C | Viskositet tillräckligt låg för att dra, böja och bearbeta lampor till grenrör eller U-rör. |
Läs den tabellen som en uppsättning gränser snarare än trivia. Om en platta måste behålla sin planhet efter tio termiska cykler, håll den under töjningspunkten; ovanför det slappnar stress av och geometrin rör sig. Om ett rör ska flambearbetas till ett grenrör eller en U-form, talar arbetspunkten om hur mycket den kommer att röra sig under sin egen vikt medan den är varm. Mjukning är där materialet slutar bete sig som en fast komponent och börjar bete sig som en mycket styv vätska.
En regel som vi upprepar ofta: ett genomskinligt kvartsrör upphängt över 600 mm vid 1150 °C kommer att sjunka mätbart inom några hundra timmar, även om det sitter ungefär 500 °C under uppmjukning. Sag, inte smältande, är det felläge de flesta ugnsbyggare faktiskt stöter på.
Designers väljer sällan kvarts isolerat; det vägs vanligtvis mot aluminiumoxid, borosilikat eller grafit. Tabellen nedan sätter nyckeltalen på en skala och använder mjukningspunkter för glasögon eftersom mjukning är den figur som beter sig som en arbetsgräns i en riktig ugn.
Tre saker sticker ut när siffrorna står sida vid sida. För det första ligger mjukningspunkten för smält kvartsglas inom några tiotals grader från smältpunkten för kristallint kvarts, så rubriken och det praktiska taket är närmare än de flesta förväntar sig. För det andra är gapet mellan kvarts och borosilikat 3.3 över 800 °C, vilket är anledningen till att laboratorier behåller borsilikat för omgivande kemi och går över till kvartskyvetter, kvartsuppslutningsrör och kvartsbägare när en metod behöver 300 °C eller en ren UV-bana. För det tredje följer termisk chockprestanda inte temperaturrankningen: kvarts överlever en vattensläckning från röd värme till stor del eftersom dess expansion är cirka 0,55 ppm/K, så belastningen över en vägg förblir liten även under en brutal gradient, medan aluminiumoxid vid 8 ppm/K inte gör det.
| Material | Smält- eller mjukningspunkt | Expansion, ppm/K | Typisk kontinuerlig användning | Typisk roll |
|---|---|---|---|---|
| Smält kvartsglas | Mjukar ca 1665 °C | 0.55 | 1100–1200 °C | Ugnsrör, fönster, deglar, värmare |
| Högkiselhaltigt glas, 96 procent | Mjukar ca 1530 °C | 0.8 | 900–1000 °C | Ugnsvaror till billigare priser |
| Borosilikat 3.3 | Mjukar ca 820 °C | 3.3 | 400–500 °C | Laboratorieglas, synglas |
| Soda-lime glas | Mjukar ca 696 °C | 9.0 | Upp till 300 °C | Belysningskuvert, allmänna glas |
| Aluminiumoxidkeramik, 99 procent | Smälter ca 2054°C | 8.0 | 1400–1500 °C | Isolatorer, sättare, slitdelar |
| Grafit | Sublimerar över 3600 °C | 2 till 5 | 2000 °C plus, endast inert gas | Susceptorer, värmeelement |
Grafitraden förklarar ett mönster du ser i kristallväxande heta zoner: grafit används bakom kvartsdegeln, inte istället för den. Grafit behöver en inert eller vakuumatmosfär, kvarts behöver inte och kvarts är transparent, vilket spelar roll när en processingenjör vill se vad som händer inuti en reaktor. Att välja mellan dem handlar sällan om vilken som smälter senare.
Två citat för vad som ser ut som ett identiskt genomskinligt kvartsrör kan skilja sig med 30 procent, och smältpunkten är nästan aldrig orsaken. Transparenta standardkvaliteter är alla specificerade i samma band. Det som rör sig är OH-innehåll, bubbelklass och spårmetalliska föroreningar, och dessa tre ändrar hur delen beter sig under uppmjukning.
OH-halten är den praktiska variabeln. Hydroxylgrupper bryter upp kiseldioxidnätverket och sänker viskositeten, så ett hög-OH-rör sjunker tidigare vid samma temperatur än ett låg-OH-rör med identiska dimensioner. Avvägningen är inte gratis: material med låg OH-halt håller formen bättre i en varm ugn men absorberas olika i det infraröda, vilket är viktigt för värmare och för infraröda optiska delar. Det är den verkliga anledningen till att ett datablad listar både en mjukningspunkt och en OH-siffra.
Bubblor fungerar på samma sätt. En synlig bubbelsträng nära innerväggen blir en kärnbildningsplats för cristobalittillväxt, och cristobalit är början på den mjölkaktiga fläcken som så småningom flagnar in i processkammaren. Två rör med samma mjukningspunkt men olika bubbelklasser kommer inte att ha samma livslängd.
När en del väl är inne i en ugn är det ingen som kontrollerar smältpunkten längre. Frågorna är om röret håller sitt hål, om en flänsförband förblir tät efter fyrtio cykler och hur snabbt innerväggen blir mjölkaktig.
Transparent kvartsrör för högtemperaturugnsservice Låghydroxyl genomskinligt kvartsrör med >99,9 % SiO2 och snäva dimensionella toleranser, lämpat för ugnshål där krypning och tätningsbeständighet spelar roll. Visa produkt → Vid 1150 °C är ett genomskinligt kvartsrör ungefär 500 °C under uppmjukning men kryper fortfarande under belastning. Mekanismen är ett trögflytande flöde vid stödpunkterna och vid vilken punkt som helst där väggen bär vikt. Praktiska motåtgärder är oglamorösa och effektiva: korta avståndet mellan stöden, rotera röret mellan kampanjer om geometrin tillåter, och specificera tunga väggsektioner där röret måste överbrygga en bred varm zon utan mellanstöd.
Över cirka 1150 °C blir devitrifiering det dominerande åldringssättet snarare än sjunkande. Ytkontamination - fingeravtryck, alkaliskt damm, rester från rengöringsmedel, kontakt med vissa eldfasta cement - katalyserar kristobalitbildning och kristobalit växer som ogenomskinliga vita fläckar som så småningom spjälkar. Att hantera med rena handskar och förvara rör med lock är inte krångligt; det förlänger livslängden direkt.
Fasta ämnen beter sig annorlunda än tunna väggar. En solid kvartsstav som används som ett stöd eller en fixtur har mer termisk massa och värms långsammare, vilket minskar gradienten över delen men ökar straffet för en dåligt kontrollerad ramp. Kvartsplattor och skivor som används som fönster, bafflar eller waferbärare begränsas vanligtvis av planhet snarare än av styrka, så töjningspunkten blir det operativa taket: en platta som måste hålla sig platt bör inte köras över cirka 1075 °C för långa hållplatser.
För delar som måste hålla snäva toleranser specificeras normalt precisionsmald kvarts med temperaturhistoriken i åtanke, eftersom slipning av en del och sedan varmkörning kan frigöra spänningar som låstes in under tillverkningen. En leverantör som känner till den avsedda driftstemperaturen kommer normalt att rekommendera ett glödgningssteg före slutlig slipning.
Deglar är den enda applikationen där brukstemperaturen verkligen överskrider smältpunkten. I Czochralskis kristalltillväxt ligger kiselsmältan runt 1420 till 1450 °C, och degelns innervägg, i kontakt med smältan, blir ännu varmare. Ytterväggen berör en grafitsusceptor som i sig är över 1400 °C. Under några hundra timmar är kvartsväggen den hetaste strukturkeramiken i maskinen.
Halvledarkvalitet kvartsdegel för Czochralski-kristalltillväxt Kvartsdegel med hög renhet med SiO2 över 99,998 % och storlekar på 14–28 tum, relevant där Czochralski smältkontakt och cristobalitprogression begränsar livslängden. Visa produkt → Vid dessa temperaturer ligger väggen flera hundra grader över töjningspunkten och den deformeras. Det accepteras, eftersom en degel är utformad som en förbrukningsvara med ett känt servicefönster. Vad industrin istället klarar av är progressionen: den inre ytan omvandlas långsamt till kristobalit, det omvandlade lagret genererar partiklar och väggens mekaniska styrka minskar när omvandlingen fördjupas. Livets slut förklaras långt innan något närmar sig smältning.
Deglar av elektronisk kvalitet byggs i lager av just detta skäl. Ett inre skikt av hög renhet skyddar smältan från kontaminering, ett bubbelinnehållande mellanskikt ger värmeisolering och strukturell elasticitet, och ett yttre skikt ger mekanisk styrka mot susceptorn. Deglar av solcellskvalitet följer samma logik med en kortare driftcykel, där kostnaden per kilo kisel är viktigare än de sista procenten av livslängden.
När du köper handlar frågorna som förutsäger prestanda inte om smältpunkten för kvarts. De handlar om bubbelfördelning, renhet på insidan, väggtjocklekstolerans och den specificerade termiska historia som degeln redan har sett under tillverkningen. En grossist eller distributör som hanterar stora volymer håller vanligtvis en snävare väggtolerans än en allmän handlare, eftersom ugnsoperatörer indexerar sin susceptorgeometri till den toleransen.
Optiska kvartsdelar lägger till en andra begränsning som de flesta termiska delar inte har: vad som än händer med transmissionskurvan efter att delen har varit varm. Ett fönster som överlever temperaturen men förlorar djup UV-genomströmning är en misslyckad specifikation.
Far-UV optiskt kvartsglas JGS1 JGS1 kvartsglas sänder från 185–250 nm utan absorption och är relevant när djup UV-genomströmning måste överleva exponering vid hög temperatur. Visa produkt → Far-UV optisk kvarts är hög-OH-kvaliteten, sändande långt under 250 nm men med viskositeten påverkad av samma hydroxylhalt. UV-klassad kvarts sitter i mitten, och infraröd kvarts är avsiktligt låg i OH så att absorptionsbandet nära 2,7 mikrometer håller sig utanför arbetsområdet. Varje kvalitet har i huvudsak samma smältpunkt; var och en beter sig olika när ett lamphus når 800 °C.
Två termiska effekter har betydelse för optiska delar. Den första är spänningsdubbelbrytning: ett fönster klämt mellan en varm fläns och en kall ram utvecklar en gradient, och den resulterande spänningen ändrar polarisation. Den andra är mer permanent – långvarig exponering för höga temperaturer i kombination med UV-flöde kan komprimera eller solarisera materialet, vilket långsamt växlar transmissionen under en kampanj. Ingetdera är ett smältproblem, och ingen av dem kommer att dyka upp om en köpare bara ber om smältpunkten.
Det mesta kvarts i världen når aldrig sin gräns. Ett infrarött värmerör av kolfiber håller en glödtråd runt 1100 °C inuti ett kuvert som är mycket svalare, och kuvertets uppgift är transmission och mekaniskt skydd snarare än värmebeständighet. Mjölkaktig eller ogenomskinlig kvarts är ofta att föredra där eftersom det sprider utsläppet och döljer glödtråden, även om dess transmission är lägre än klart material.
Laboratoriekvartsvaror är samma historia med en annan twist. Ett kvartsrötningsrör som arbetar vid 250 °C med het syra är inte i närheten av någon termisk gräns; dess fiende är termisk chock under sköljning och hantering, plus attack med fluorvätesyra eller varm koncentrerad alkali. Kvartsbägare, kyvetter och indunstningsfat misslyckas med hantering och kemi mycket oftare än från temperatur.
Det gör smältpunkten för kvarts nästan irrelevant i dessa produktfamiljer - och det gör leveranskonsistens, väggtolerans och ytfinish till saker som är värda att förhandla om. För en distributör eller en laboratorieförsörjningsgrossist är det praktiska värdet av en tillverkare som publicerar bubbelklass- och OH-data att färre enheter kommer tillbaka spruckna efter den första tvätten.
Allt nedan förutsätter transparent smält kvarts av vanlig kommersiell kvalitet. De är kontrollerna som förhindrar de flesta förtida misslyckanden vi ser diskuteras i inkommande förfrågningar.
Att lägga till dessa sex kontroller till en specifikation kostar nästan ingenting vid ritningsstadiet och kan lägga till månader till en ugnskampanj. Den som betalar tillbaka snabbast är vanligtvis stödavståndet, eftersom det är en geometriändring snarare än en materialändring.
Kristallin kvarts smälter mellan ungefär 1670 °C och 1713 °C, vilket är cirka 3040 °F till 3115 °F. Området existerar eftersom olika kristallina former av SiO2 omvandlas och smälter vid något olika temperaturer. Smält kvartsglas har inte en verklig smältpunkt; den mjuknar runt 1665 °C och flyter gradvis över det.
Det mjuknar. Eftersom smält kvarts är amorft, passerar det genom ett viskositetsområde snarare än att korsa en smältlinje. Det är därför ett kvartsrör kan böjas vid 2000 °C, dras in i kapillärer vid liknande temperaturer, och fortfarande hålla en belastning vid 1100 °C.
Inte tillförlitligt i luften. Transparenta standardkvaliteter är klassade för ungefär 1100 °C till 1200 °C kontinuerligt, med korta avstånd högre. Ogenomskinlig och vissa specialkvaliteter tolererar mer, men sjunkning och avglasning, inte smältning, sätter gränsen. För ihållande drift över 1200 °C behöver stöddesignen och atmosfären vanligtvis också ändras.
Det är avglasning: amorf kiseldioxid omvandlas till kristobalit, vanligtvis med början på en förorenad plats eller vid en bubbla. Den accelereras av alkali, genom hantering av rester och av högre temperatur. När ett plåster väl har bildats, tenderar det att växa och så småningom spallar.
Endast marginellt, men det ändrar viskositet och sjunker därför märkbart. Låg-OH-kvaliteter håller formen bättre i långa varma lastrum, medan hög-OH-kvaliteter är lättare att bearbeta och överföra vidare till den djupa UV-strålningen.
Kemiskt ja, strukturellt nej. Kvarts är kristallint SiO2; smält kiseldioxid eller kvartsglas är samma sammansättning i amorft tillstånd, framställd genom smältning och snabb kylning. Nästan varje genomskinligt kvartsfönster, rör och degel i industriell användning är glasformen.
För standard genomskinligt material i luft, planera på 1100 °C kontinuerligt och upp till ca 1300 °C för korta utflykter med bra stöd och en ren yta. Låga OH-grader och tjockare väggar förskjuter dessa siffror blygsamt, men de ändrar inte storleksordningen.
Ange topptemperaturen, den kontinuerliga temperaturen, uppehållstiden, atmosfären, stöd- eller klämgeometrin och eventuella krav på optisk transmission. Dessa fem svar bestämmer kvalitet, OH-nivå och väggtjocklek mycket mer än smältpunkten gör, och de låter en leverantör citera en del som fortfarande kommer att vara i ett stycke i slutet av kampanjen.
Om ett projekt ligger någonstans mellan 1000 °C och 1300 °C, är det kloka nästa steget att jämföra den avsedda avgiften med faktiska produktsidor snarare än en generisk materialtabell. De två mest användbara utgångspunkterna är rörsortimentet, där väggtjocklek och OH-nivå driver allt, och låg-OH-graderna, där dimensionsstabilitet vid temperatur är hela poängen.
Produktreferenser för högtemperaturdrift
En tillverkare som arbetar utifrån sina egna ugnsdata kommer normalt att svara på en temperaturfråga med en betygsrekommendation snarare än ett enda nummer, och det är svaret värt att ha. Smältpunkter förlorar sällan en ugnskampanj; ett rör som sjunker två millimeter för långt, eller ett fönster som blir grumligt i fel våglängd, gör det. Ta med topptemperaturen, hålltiden och atmosfären, och siffran slutar vara trivialitet och börjar vara en specifikation.