Branschnyheter
Hem / Nyheter / Branschnyheter / Fused Quartz Density 2,2 g/cm³: Egenskaper och köpguide för köpare
Hör av dig

Om du behöver hjälp får du gärna kontakta oss

Fused Quartz Density 2,2 g/cm³: Egenskaper och köpguide för köpare


En ingenjör som förbereder en ugnslinje för en ny waferprocess öppnar vanligtvis med två frågor: vilken renhetsgrad som finns tillgänglig och hur tung är kvartsgodset. Den andra frågan visas sällan på ett datablad som en formell specifikation, men varje hanteringsfixtur, lyftgräns, uppvärmningsschema och beräkning av termisk massa beror på det. Svaret handlar om densitet av smält kvarts, ett värde som vanligtvis skrivs som 2,2 g/cm³ och som lika ofta behandlas som en fast naturlig konstant. I verkligheten är densiteten ett processkänsligt fingeravtryck av glaset, påverkat av tillverkningsvägen, hydroxylhalten, spårföroreningar och termisk historia. När en erfaren leverantör av smält kvarts anger 2,20 till 2,21 g/cm³ för klart kvartsglas, säger det smala intervallet redan en köpare mycket om smältstabilitet och glödgningsdisciplin. Den här guiden förklarar vad densitet smält kvarts egentligen betyder, hur mycket den kan variera mellan olika kvaliteter, hur man mäter den, varför den är viktig i halvledar-, optik-, värme- och laboratorieapplikationer och hur inköpsteam ska använda den när de jämför en kvartsglastillverkare, leverantör eller grossist.

Den korta slutsatsen är denna: köp inte enbart på det enda numret "2,2 g/cm³". En ansvarsfull kvartsglastillverkare tillhandahåller ett densitetsområde, en testmetod och ett analyscertifikat. Den praktiska skillnaden mellan 2,18 och 2,23 g/cm³ i ett stort diffusionsrör kan ändra komponentens vikt med mer än ett kilogram, förändra värmeabsorptionen under upprampning och ibland indikera en okontrollerad värmehistoria som kommer att visa sig som hängning eller avglasning senare under drift.

Vad är densitet för smält kvarts och varför bör köpare bry sig?

Densitet är massa dividerat med volym. För ett tätt, icke-poröst glas såsom smält kvarts, bestäms den teoretiska densiteten av atomstrukturen. Smält kvarts är amorf kiseldioxid; den har samma kemiska formel som kristallint kvarts, SiO₂, men atomerna är ordnade i ett slumpmässigt, oordnat nätverk istället för ett ordnat kristallgitter. Eftersom det slumpmässiga nätverket inte kan packa atomer lika effektivt som en kristall, är amorf kiseldioxid mätbart mindre tät. Kristallin alfa-kvarts har en densitet på cirka 2,65 g/cm³, medan densiteten för smält kvarts ligger nära 2,20 g/cm³. Denna skillnad på cirka 17 procent är inte en defekt; det är en direkt följd av den glasartade strukturen som ger smält kvarts dess låga termiska expansion och enastående värmechockbeständighet.

Köpare ser värdet uttryckt i flera enhetssystem, och det är värt att veta hur de konverterar. Ett gram per kubikcentimeter är lika med 1 000 kilogram per kubikmeter, så den välkända siffran för smält kvarts på 2,2 g/cm³ är densamma som 2,2 × 10³ kg/m³. I imperialistiska enheter motsvarar det cirka 137,4 lb/ft³. En kvartsplatta med måtten 300 × 300 × 10 mm har därför en volym på 900 cm³ och en beräknad massa på cirka 1,98 kg när densiteten är 2,20 g/cm³. Samma platta på 2,24 g/cm³ skulle väga cirka 2,02 kg, och även om en skillnad på 40 gram verkar trivial på ritkontoret, blir det betydelsefullt när dussintals stora komponenter monteras på ett fribärande stativ inuti en ugn.

Varför ska en upphandlingsproffs bry sig om skillnaden? För det första påverkar vikten fraktkostnaden, hanteringsfixturerna och storleken på robotarmar som används för att lasta kvartsbåtar och deglar. För det andra korrelerar densiteten med strukturell relaxation i glaset: en komponent som har kylts snabbt från hög temperatur kan ha en något lägre densitet än en långsamt glödgad komponent med identisk kemisk sammansättning. För det tredje spelar densitetslikformighet roll i precisionsoptik eftersom lokala densitetsvariationer ger lokala brytningsindexvariationer. När en köpare frågar en leverantör om densitetsvärdet och metoden som används för att få det, filtrerar den enstaka frågan bort ett överraskande antal okvalificerade handlare som aldrig har vägt ett enda prov under vatten.

Nyckel takeaway: Densiteten för smält kvarts är cirka 2,20 g/cm³, ungefär 17 procent lägre än kristallint kvarts, och det exakta värdet är en användbar indikator på glaskvalitet, termisk historia och processkontroll.

Fused Quartz Densitet vs. Other Materials: En praktisk jämförelse

Densitet är ofta det första sorteringskriteriet en ingenjör tillämpar när han väljer material för en högtemperatur- eller optisk komponent. Smält kvarts jämförs ofta med borosilikatglas, soda-kalkglas, aluminiumoxidkeramik och rostfritt stål eftersom dessa material upptar överlappande applikationsutrymmen i ugnar, lamphus, vakuumkammare och laboratoriebänkar. Tabellen nedan visar nominella densitetsvärden tillsammans med två egenskaper som är viktigare än enbart densiteten: värmeutvidgningskoefficienten och den praktiska kontinuerliga användningstemperaturen. Ett material kan vara lätt men värdelöst i en ugn om det expanderar för mycket, och det kan vara tätt men ändå helt acceptabelt om designen tål vikten.

Typisk densitet av smält kvarts jämfört med andra tekniska material som används i högtemperatur-, optisk- och laboratorieutrustning. Värdena är nominella och varierar med betyg.
Material Densitet (g/cm³) CTE (×10⁻⁶/K) Praktisk temperatur för kontinuerlig användning (°C) Typisk användning
Smält kvarts (klar) 2.20–2.21 0.55 1100–1200 Ugnsrör, deglar, optiska fönster
Syntetisk smält kiseldioxid 2.20 0.52 1100–1200 UV-optik, precisionsfönster, halvledardelar
Borosilikatglas 2.23 3.3 450–500 Laboratorieglas, synglas
Soda-lime glas 2.50 8.6 400–450 Flaskor, plattglas, engångslabartiklar
Aluminiumlegering 2.70 23 300 Ramar och strukturella fixturer
Aluminiumoxidkeramik (96 %) 3.72 8.0 1300–1500 Isolatorer, slitdelar, ugnsmöbler
Rostfritt stål 304 8.00 17 800 Kammarväggar, flänsar, stödkonstruktioner

Densitetsskillnaden blir lättare att avläsa när den ritas i skala, så tabellen nedan jämför samma material som horisontella staplar. Varje stapel är proportionell mot densitetsvärdet i gram per kubikcentimeter, och skalan är fixerad till 8 g/cm³ så att de lättare glasfamiljens material förblir tydligt upplösta snarare än att komprimeras till osynliga skivor.

Den första praktiska observationen är att smält kvarts och borosilikatglas har nästan identiska densitetsvärden, 2,20 till 2,21 mot 2,23 g/cm³, men deras termiska beteende kunde inte vara mer olika. Om enbart densiteten avgjorde vilket material som skulle väljas för en ugnskomponent skulle det inte finnas någon anledning att betala premien för kvartsglas. De avgörande faktorerna är värmeutvidgningskoefficienten och den maximala användningstemperaturen, inte densiteten. Smält kvarts expanderar med ungefär 0,55 × 10⁻⁶ per grad Kelvin, ungefär sex gånger mindre än borosilikatglas, och den låga expansionen är det som ger kvarts dess förmåga att överleva snabb uppvärmning och kylning utan att spricka. Den andra observationen gäller vikten. En smält kvartsplatta som mäter 300 × 300 × 10 mm väger cirka 1,98 kg, medan samma platta i rostfritt stål väger cirka 7,2 kg, och samma platta i aluminiumoxidkeramik väger cirka 3,35 kg. För stora kvartsfönster som används i vakuumkammare tillför varje millimeter tjocklek ungefär 2,2 gram per kvadratcentimeter yta, så ett fönster med 200 mm diameter och 15 mm tjocklek väger redan mer än ett kilogram innan monteringsflänsen läggs till. Den tredje observationen är att en högre densitet inte betyder en starkare eller mer termiskt stabil del. Aluminiumoxid är cirka 68 procent tyngre än smält kvarts, men dess mycket högre expansionshastighet gör det mycket mer känsligt för termisk chock i snabbcyklande ugnar. Vid uppvärmning och lamptillverkning ger kvarts måttliga densitet det en användbar balans mellan mekanisk stabilitet och låg termisk tröghet, vilket innebär att tunna kvartsrör värms upp snabbt och kyls ner snabbt utan att lagra överdriven energi. Diagrammet visar också hur nära kvarts och borosilikat i vikt faktiskt är, varför laboratoriekunder ibland inte kan särskilja dem för hand och måste förlita sig på dokumenterade materialcertifikat. Slutligen är det övergripande budskapet att densitet av smält kvarts tillhör en familj av egenskaper, och det bästa materialvalet görs genom att läsa hela fastighetsprofilen snarare än ett enda nummer.

Nyckel takeaway: Smält kvarts är ett av de lättaste högtemperaturtekniska materialen som finns, men dess verkliga värde kommer från att kombinera måttlig densitet med extremt låg termisk expansion.

Vad ändrar densiteten för smält kvarts? Processvariabler och betygsskillnader

Om smält kvarts alltid är SiO₂, varför uppvisar olika kvaliteter lite olika densitet? Svaret ligger i det amorfa nätverkets fysik. Ren glasaktig kiseldioxid är ett öppet, slumpmässigt nätverk av kisel-syretetraedrar, och varje faktor som ändrar anslutningen eller packningen av det nätverket kommer att förskjuta densiteten med små men mätbara mängder. De två viktigaste faktorerna är hydroxylhalt och termisk historia, med föroreningar och strukturella skador som spelar sekundära roller.

Hydroxylgrupper, skrivna i glaskemi som Si–OH, bryter upp kisel-syrenätverket genom att ersätta överbryggande syrebindningar med terminala hydroxylgrupper. Högre OH-halt öppnar strukturen och sänker därför densiteten. En flamhydrolys syntetisk sammansmält kiseldioxidkvalitet med 800 till 1 000 ppm hydroxyl kan vara mätbart mindre tät än en plasmaavsatt kvalitet med mindre än 1 ppm, även om skillnaden vanligtvis bara ligger i intervallet 0,01 till 0,02 g/cm³. Den lilla variationen spelar roll i precisionsoptik men sällan i strukturell kvarts. Termisk historia är den andra stora faktorn. När glas kyls snabbt från en hög temperatur, "fryss den oordnade strukturen in" vid en högre fiktiv temperatur, vilket lämnar mer fri volym och ger en något lägre densitet. När samma glas glödgas långsamt och hålls nära sin glödgningspunkt, slappnar nätverket av till ett mer kompakt arrangemang och densiteten stiger. Av denna anledning kan ett kvartsugnsrör som har blivit ordentligt glödgat uppvisa en densitet närmare 2,21 g/cm³, medan en dåligt glödgad eller kyld del kan sitta närmare 2,19 g/cm³.

Tillverkningsmetoden spelar också en roll. Elektrisk smältning av naturlig kvartskristall ger högkvalitativ transparent kvarts, medan flamfusion med en oxy-väte-brännare kan introducera höga hydroxylnivåer från förbränningsvattenångan. Syntetisk smält kiseldioxid gjord av kiseltetraklorid i en flamhydrolysator har en ännu högre OH-halt, medan sotomsmältnings- och plasmaprocesserna ger material med låg OH-halt. Tabellen nedan sammanfattar den konventionella klassificeringen av IUPAC-typ som används allmänt inom industrin, tillsammans med typiska hydroxylnivåer och densitetsintervall. De optiska kvaliteterna JGS1, JGS2 och JGS3 som förekommer i kinesiskt tillverkade kvartsglaskataloger kartlägger dessa familjer: JGS1 är typiskt syntetiskt smält kiseldioxid för långt ultraviolett arbete, JGS2 är ultraviolett-gradigt kvartsglas smält från naturlig kristall, och JGS3 är en avsiktligt låg hydroxylhalt med infraröd kvalitet.

Vanliga produktionskvaliteter för smält kvarts och kvarts med typiskt hydroxylinnehåll och uppmätta densitetsintervall.
Betyg Produktionsväg Typiskt OH-innehåll (ppm) Typisk densitet (g/cm³) Representativa produkter
Typ I Elektrisk smältning av naturlig kvarts 3–30 2.20–2.21 Klara kvartsrör, stavar, block
Typ II Syre-väte flamfusion 150–250 2.20–2.21 Kvartskuvert av lampkvalitet
Typ III Flamhydrolys av SiCl4 800–1 000 2.20 JGS1 fjärr-UV optiska plattor
Typ IV Plasmaavlagring / sotomsmältning 0,1–5 2.20–2.21 Låg-OH infraröd optik

För en köpare är den praktiska innebörden att ett densitetsvärde ensamt inte kan identifiera ett betyg, men ett betyg utan ett densitetsvärde är ofullständigt. När en fabrik citerar att en sats kvartsrör av halvledarkvalitet har uppmätts till 2,201 ± 0,003 g/cm³ efter glödgning, får köparen veta att producenten förstår strukturell avslappning, upprätthåller glödgningsugnar och kan korrelera densitet till prestanda. Däremot har en handlare som insisterar på att all smält kvarts är exakt 2,2 g/cm³ och inte erbjuder någon testrapport ingen verklig processsynlighet. Ett relaterat fenomen som är värt att veta om är bestrålningskomprimering. Snabba neutroner eller intensiv strålning kan förtäta glasaktig kiseldioxid med upp till 3 procent, varför specialkomponenter som används i kärn- och rymdmiljöer ibland specificeras med densitetsmätningar före och efter exponering. Vanliga ugnar och optiska applikationer ser inte denna effekt, men det är en påminnelse om att densitet är en egenskap som reagerar på omvärlden.

Nyckel takeaway: Hydroxylhalt, fiktiv temperatur, glödgningspraxis och smältväg orsakar små men betydelsefulla densitetsskillnader; en noggrann tillverkare av smält kvarts dokumenterar dessa skillnader istället för att gömma sig bakom ett avrundat nominellt värde.

Varför smält kvarts densitet är viktig i verkliga applikationer

När teorin är klar är nästa fråga operativ: var ändrar densitetsvärdet egentligen ett beslut? Svaret kan grupperas i fyra applikationsfamiljer som matchar produktsortimentet för en typisk kvartsglastillverkare: halvledar- och solcellsbehandling, optiska komponenter, infraröda värme- och lampsystem och precisionslaboratorieapparater.

Halvledare och fotovoltaisk bearbetning

I en halvledardiffusionsugn spenderar kvartsrör, båtar och deglar tusentals timmar över 1 100°C. Komponentmassan, som är direkt proportionell mot densiteten av smält kvarts, bestämmer hur mycket värme som absorberas under upprampning och hur långsamt lasten reagerar på temperaturbörvärdesändringar. Ett diffusionsrör med en diameter på 300 mm och en väggtjocklek på 5 mm väger ungefär 20 kg per meter; ett densitetsfel på 0,02 g/cm³ ändrar det med cirka 180 gram per meter, tillräckligt för att påverka kalibreringen av en waferhanteringsrobot som var programmerad för en specifik nyttolast. Densiteten samverkar också med degelns prestanda i både Czochralski kristalltillväxt och fotovoltaisk gjutning. En jämnt tät degelvägg ger jämn värmeöverföring och förutsägbar bubbelstruktur, medan en degel med lokal densitetsvariation kan uppföra sig oförutsägbart under högtemperaturnedsättning. När en halvledarfabrik jämför en tillverkare av kvartsglas för leveranskontrakt är det en legitim teknisk undersökning, inte en formalitet, att fråga efter densitetsintervallet för den elektroniska degelsatsen. Av samma anledning bör ingenjörer som är ansvariga för göttillväxt titta noga på mätkonsistensen innan de godkänner en ny leverantör av kvartsdegel.

Semiconductor Electronic Grade Quartz Crucible for High Purity Applications Halvledarkvartsdegel av elektronisk kvalitet för applikationer med hög renhet Denna degel kräver SiO2-renhet över 99,998 % och föroreningsnivåer under 10 ppm, vilket gör den till en kritisk komponent för halvledardiffusion och kristalltillväxtprocesser där densitetslikformighet direkt påverkar termisk och mekanisk prestanda. Visa produkt →

Optiska komponenter och lasersystem

Inom optik är densitetslikformighet nära kopplad till brytningsindexhomogenitet. Ett sammansmält kvartsfönster, prisma eller lins som visar lokal densitetsvariation kommer också att visa lokal indexvariation, vilket försämrar vågfrontens kvalitet och kan skapa polarisationseffekter i lasersystem med hög effekt. Stora fönster och utsiktsportar har också ett praktiskt viktproblem. Ett 150 mm diameter, 20 mm tjockt kvartsfönster väger cirka 778 gram, och en hel vakuumkammare med sex sådana öppningar tillför nästan 5 kg kvarts enbart. Monteringsflänsar måste utformas för den vikten plus vakuumtrycksbelastningen, och den ansvariga ingenjören kommer att multiplicera volymen med en försiktigt angiven densitet, vanligtvis 2,21 g/cm³ för klar smält kvarts, innan bultmönstret slutförs. De optiska kvaliteterna som produceras av en kvartsglasfabrik i Kina är normalt uppdelade i JGS1 för långt ultraviolett, JGS2 för allmän ultraviolett och JGS3 för infraröda applikationer, och densiteten för varje kvalitet ingår i fabrikscertifikatet. En köpare som accepterar en "typiska egenskaper"-tabell utan det uppmätta partivärdet saknar exakt de data som kopplar plattan till dess optiska beteende.

Transparent Quartz Tube for Optical and Industrial Use Transparent kvartsrör för optiskt och industriellt bruk Med över 93 % optisk transmittans och låg hydroxylhalt är detta rör lämpligt för lamptillverkning och uppvärmningstillämpningar. Dess densitet påverkar vikt och termiskt beteende, vilket hjälper ingenjörer att välja rätt specifikation. Visa produkt →

Infraröda värmeelement och lampsystem

Infraröda kvartsvärmare förlitar sig på tunna kvartsrör som innehåller kolfiber, nickel-kromlegeringstråd eller värmeelement av volframtråd. Kvartshöljet är valt för att det överför infraröd strålning effektivt, tål temperaturer över 800°C och inte reagerar med värmeelementet. Densiteten avgör väggtjockleksmåttet och vikten per meter som köpare använder för att jämföra offerter från olika leverantörer. Ett mjölkvitt kvartsrör görs genomskinligt genom närvaron av en kontrollerad fördelning av mikrobubblor; dessa bubblor sänker den effektiva bulkdensiteten samtidigt som de bevarar den termiska prestanda som dekorativa och industriella värmare kräver. I den andra ytterligheten är ett helt transparent rör fritt från stora bubblor och når nästan den teoretiska densiteten på 2,20 g/cm³. En kompetent fabrik kommer att citera de två produkterna med olika densitetsförväntningar, och en erfaren värmeelementtillverkare kommer att använda den skillnaden för att välja rätt rör för målapplikationen.

Optical Quartz Window with High Purity and Thermal Stability Optiskt kvartsfönster med hög renhet och termisk stabilitet Med kiseldioxidhalt över 99,99 % och Mohs-hårdhet på sju, erbjuder detta fönster låg termisk expansion och utmärkt elektrisk isolering, vilket gör det lämpligt för optiska system där densitetslikformighet påverkar vågfrontens kvalitet. Visa produkt →

Laboratorieapparater och precisionsinstrument

Kvartslaboratorieartiklar som bägare, deglar, kyvetter, provrör och rötkärl specificeras dels för renhet och dels för geometrisk precision. Densitet kommer in i bilden vid flytkraftskalibreringar, volymetrisk glasvarutestning och analytiska balanser. En kvartskyvett som är 1 procent tätare än dess nominella värde kommer att ha tunnare väggar för samma yttre dimensioner, vilket ändrar den optiska väglängden och potentiellt förändrar en spektrofotometeravläsning. Köpare som köper i bulk till laboratorier bör begära det densitetsvärde som rapporterats av tillverkaren av smält kvarts så att laboratoriet kan kompensera om det behövs.

Den röda tråden i alla fyra applikationsfamiljerna är att densitet aldrig är den enda specifikationen, utan det är alltid en korskontroll av processstabilitet. När en köpare kombinerar uppmätt densitet med OH-halt, spårmetallanalys och dimensionskontroll blir leverantörens kvalitetssystem mycket svårare att förfalska.

Nyckel takeaway: I halvledar-, optik-, värme- och laboratoriemiljöer används smält kvartsdensitet för att beräkna vikt, bekräfta väggens enhetlighet och verifiera värmehistorik, vilket gör det till en praktisk kvalitetsgrind för varje inkommande inspektion.

Densitet av smält kvarts och relaterade fysiska egenskaper

Densitet fungerar inte ensam. Utformningen av en kvartskomponent beror på ett kluster av egenskaper som alla spårar tillbaka till samma amorfa kiseldioxidnätverk. Att förstå hur densitet relaterar till mekanisk hållfasthet, termisk expansion, värmeledningsförmåga och elektrisk resistivitet hjälper en köpare att tolka datablad och förutsäga hur en del kommer att bete sig under drift.

Nyckelfysikaliska egenskaper som åtföljer det smälta kvartsdensitetsvärdet i ett typiskt klart kvartsglasdatablad. Siffrorna är representativa och varierar med betyg.
Egendom Typiskt värde Praktisk relevans
Density 2,20–2,21 g/cm³ Vikt, termisk massa, enhetlighetskontroll
Porositet 0 % (tydliga betyg) Gastäthet, föroreningsbeständighet
Hårdhet 5,5–6,5 Mohs; ~570 KHN Reptålighet vid hantering
Draghållfasthet (design) ~48 MPa Gränser för kylhastighet, monteringsspänning
Tryckhållfasthet >1,1 GPa Högtrycksvyportdesigner
Youngs modul ~72 GPa Nedböjning under belastning
CTE (20–300°C) 0,55 x 10⁻⁶/K Motståndskraft mot termisk stöt
Värmeledningsförmåga ~1,3–1,4 W/(m·K) Uppvärmningshastighet, isoleringsdesign
Mjukningspunkt ~1680°C Maximal brukstemperatur för glödgat gods
Volymresistivitet >1018 Ω·cm vid 20°C Elektrisk isolering i lampsystem

Kopplingen mellan glasets låga densitet och dess termiska expansion förtjänar särskild uppmärksamhet. Eftersom det amorfa nätverket innehåller en viss mängd "fri volym" kan strukturen absorbera termiska vibrationer utan att ändra dess dimensioner mycket. Den låga expansionen, inte densiteten i sig, är det som ger smält kvarts dess legendariska motståndskraft mot termisk chock. Den låga värmeledningsförmågan hos kvartsglas följer också av det öppna nätverket: värme måste färdas genom en oordnad, svagt bunden struktur, så materialet leder ungefär 60 gånger mindre värme än aluminium. Ett tunnare kvartsrör kommer därför att nå termisk jämvikt snabbare i en infraröd värmare, vilket är precis vad värmeelementdesigners vill ha. Mekaniskt innebär den måttliga styvheten på 72 GPa att kvartsrör inte är lika styva som aluminiumoxid eller stål, så långa horisontella rör måste stödjas med intervaller för att förhindra att de hänger vid hög temperatur. Eftersom densiteten förblir nära 2,20 även vid driftstemperaturer förändras inte flytkrafterna i en vakuumavsättningskammare med tiden, och komponentens dimensionella stabilitet håller processkammaren förutsägbar. Slutligen är den mycket låga porositeten och den höga densiteten hos klar smält kvarts som gör den ogenomtränglig för att bearbeta gaser, en väsentlig egenskap för diffusionsrör och deglar som innehåller smält material. Ett "kvartsdensitetsdiagram" på ett datablad bör därför läsas tillsammans med dessa intilliggande egenskaper; alla värden som är utanför familjen bör lyfta en röd flagga innan delen någonsin når renrummet.

Nyckel takeaway: Densitet av smält kvarts sitter i mitten av ett fastighetskluster; samma öppna glasnätverk som ger det låga värdet 2,2 g/cm³ ger också låg expansion, låg värmeledningsförmåga och utmärkt elektrisk isolering.

Hur man mäter och verifierar densitet för smält kvarts

Att mäta densitet av smält kvarts i praktiken är en enkel men exakt operation som alla fabrikslaboratorium eller tredjepartsinspektörer kan utföra. Standardmetoden är Archimedes nedsänkningsteknik, ofta enligt ASTM C693 eller ISO 5017. Provet vägs i luft, vägs igen medan det är nedsänkt i destillerat vatten, och densiteten beräknas utifrån förhållandet mellan de två mätningarna, korrigerat för vattnets temperaturberoende densitet.

  1. Klipp eller välj ett rent, representativt prov på minst 20 till 50 gram från materialet; Undvik kantspån, sprickor och ytföroreningar.
  2. Rengör provet med etanol eller ett lämpligt lösningsmedel, skölj det i avjoniserat vatten och torka det helt så att ytfuktighet inte kan påverka den första vägningen.
  3. Väg det torra provet i luft på en analytisk våg med en upplösning på 0,1 mg; registrera massan som m(luft).
  4. Häng upp provet i avgasat destillerat vatten vid en registrerad temperatur, vanligtvis 20°C eller 25°C, med hjälp av en fin tråd eller ett specialbyggt sänke; se till att inga luftbubblor klamrar sig fast vid ytan.
  5. Väg det suspenderade provet och registrera den skenbara massan som m(vatten).
  6. Beräkna densiteten med formeln ρ = [m(luft) × ρ(vatten)] / [m(luft) − m(vatten)], där ρ(vatten) är vattentätheten vid den uppmätta temperaturen.
  7. Upprepa mätningen på tre separata prover från samma batch och rapportera genomsnittet och spridningen; en variation på mindre än 0,005 g/cm³ är typiskt för ett välglödgat klart kvartsproduktionsparti.

För stora komponenter som ugnsrör eller tjockväggiga deglar kan nedsänkningsmetoden vara opraktisk. I så fall delas massan av den torra komponenten med volymen beräknad från dess yttre dimensioner, och resultatet jämförs med fabriksintyget. Denna geometriska metod är mindre exakt eftersom väggtjocklekstoleranser och ovalitet skapar osäkerhet, men det räcker ofta för att bekräfta att ett levererat rör matchar den förväntade smältkvartsdensiteten inom 0,02 g/cm³. För mycket täta produkter som kvartsgöt och block, eller för högrent kvartspulver, ger gaspyknometri med helium det mest tillförlitliga sanna densitetsvärdet genom att utesluta öppen porositet som vatten kan penetrera.

Varför spelar mätmetoden någon roll för köparen? Samma densitetscertifikat kan genereras av en bra eller en dålig teknik. En okvalificerad operatör som glömmer att avgasa vattnet, misslyckas med att ta hänsyn till vattentätheten vid en annan temperatur eller använder ett förorenat sänke kan lätt ge ett resultat som är 0,02 g/cm³ eller mer. När en tillverkare av smält kvarts uppger att densiteten mättes med hänvisning till en specifik standard och anger balansupplösningen och vattentemperaturen på certifikatet, är den detaljnivån en stark signal om ett moget kvalitetssystem. Köpare bör också fråga om densitetsmätningen gjordes på den sålda komponenten i sig eller på ett provstycke från samma smälta, eftersom ett avskilt prov från artikeländen är mycket mer representativt än ett separat laboratoriegöt.

Nyckel takeaway: Archimedes nedsänkningsmätning enligt ASTM C693 eller ISO 5017 är det tillförlitliga sättet att verifiera smält kvartsdensitet; insistera på en dokumenterad testmetod och ett uppmätt batchvärde, inte ett kopierat typiskt värde från en broschyr.

En guide för köparen: Densitet, betyg och leverantörsöverväganden

När ett inköpsteam utvärderar kvartsglas från flera tillverkare bör densitetslinjen i det tekniska databladet tolkas på fem olika sätt. Tabellen nedan sammanfattar vad som ska kontrolleras och varför det har betydelse i beslutet. I praktiken är köparen inte ute efter den högsta eller lägsta densiteten; köparen söker konsistens, dokumentation och ett värde som matchar angiven kvalitet och produktionsmetod.

Checklista för köpare som jämför densitetsdata från kvartsglastillverkare och leverantörer.
Vad ska man kontrollera
Densitetsvärde som anges på analyscertifikatet
Hydroxyl (OH)-innehåll för samma sats
Glödgningsutlåtande och fiktiv temperatur
Spårmetallrenhet i ppm
Geometriska väggtjocklekstoleranser
Teststandard som anges för densitetsmetoden
Varför det spelar roll
Bekräftar kvalitet och processstabilitet över hela partiet
Förklarar IR-absorption och potentiell densitetsspridning
Förutsäger sjunkningsmotstånd vid kontinuerlig drift vid hög temperatur
Bestämmer lämplighet för halvledar- och optiska processer
Tillåter korrekt omvandling av densitet till komponentmassa
Gör att du kan upprepa mätningen i ditt eget labb

Förutom checklistan bör köpare som arbetar med en kinesisk tillverkare eller leverantör av kvartsglas förstå att samma material kan levereras som transparent kvarts, mjölkaktig kvarts, ogenomskinlig kvarts eller syntetisk smält kiseldioxid med låg OH, och att varje familj har sina egna densitetsförväntningar. De horisontella korten nedan visar tre vanliga konfigurationstyper tillgängliga från en typisk kvartsproduktfabrik och den densitetskontext som följer med dem.

Klar smält kvarts

Bubbelfritt transparent glas med densitet 2,20–2,21 g/cm³. Används för ugnsrör, deglar, optiska fönster och laboratorieartiklar där gastäthet och UV-transmission krävs.

Låg-OH smält kiseldioxid

Hydroxyl under 5 ppm, densitet nära 2,20 g/cm³, låg absorption vid 2,7 µm. Vald för infraröd optik, lamphöljen och högtemperaturhalvledarprocesser där OH inte får migrera in i wafermiljön.

Opak / mjölkaktig kvarts

Innehåller kontrollerade mikrobubblor, ger effektiv skrymdensitet något under 2,20 g/cm³ och ett mjölkaktigt utseende. Används för infraröda värmerör, värmeisolering och applikationer där diffus strålning föredras.

Ur ett kommersiellt perspektiv hjälper densitetsdokumentation köparen att skilja äkta tillverkare från handelsföretag. En tillverkare som driver sina egna smältugnar kan tillhandahålla certifikat på partinivå, densitetsrapporter och justering av glödgningscykler när en kund rapporterar prestandaproblem. En grossist som packar om importerade ämnen kan bara skicka med originaldokumentet om dess uppströmsleverantör är tillräckligt disciplinerad för att producera det. När du köper i grossistkvantiteter spelar densiteten fördelad över flera partier lika mycket som det genomsnittliga värdet; en ansvarig leverantör kommer att ange att alla partier faller inom till exempel 2.200 ± 0.004 g/cm³ istället för att hävda en perfekt konstant.

Den sista och mest användbara frågan en köpare kan ställa är enkel: "Får vi se den senaste densitetsmätningen för den faktiska kvalitet vi tänker beställa?" En fabrik som svarar med en daterad rapport, provmassan, vattentemperaturen och det uppmätta densitetsvärdet har visat att den förstår smält kvarts densitet tillräckligt bra för att kontrollera den. En fabrik som svarar med ett generiskt detaljhandelsdatablad har inte, och den skillnaden förutsäger ofta hela kvalitetsförhållandet som kommer.

Nyckel takeaway: Lär dig att behandla densitet som en batchkontrollerad processegenskap; den bästa leverantören är den som ger dig ett uppmätt värde, testmetoden och intilliggande hydroxyl- och renhetsdata utan att bli tillfrågad två gånger.

Vanliga frågor om smält kvartsdensitet

Nedan är de frågor som inköps- och ingenjörsteam oftast ställer när de utvärderar densitet av smält kvarts för rör, stavar, plattor, deglar och anpassade kvartsartiklar.

Vad är densiteten för smält kvarts i g/cm³?

Den vanligen angivna densiteten för smält kvarts är 2,2 g/cm³, vilket är lika med 2,2 × 10³ kg/m³. Klar, välglödgad smält kvarts mäter vanligtvis mellan 2,20 och 2,21 g/cm³, medan vissa syntetiska kvaliteter kan nå 2,22 g/cm³ beroende på OH-innehåll och termisk historia. Alla certifierade värden mellan 2,19 och 2,23 g/cm³ kan fortfarande kallas fused quartz, så fråga alltid efter det uppmätta värdet för den specifika batchen.

Är densitet för sammansmält kvarts detsamma som densitet för smält kvarts?

Ja, i praktisk användning beskriver termerna smält kvarts och smält kisel samma amorfa kiseldioxidglas. "Fused kiseldioxid" hänvisar vanligtvis till syntetiskt material tillverkat av SiCl4, medan "fused quartz" hänvisar till material tillverkat genom att smälta naturlig kvartskristall. Båda ligger nära 2,20 g/cm³, med syntetiska kvaliteter ofta något lägre när hydroxylhalten är hög. När du jämför datablad är densitetsskillnaden mellan de två namnen nästan alltid mindre än batch-till-batch-variationen inom en tillverkningsprocess.

Varför är densiteten för kristallin kvarts högre än densiteten för smält kvarts?

Kristallin kvarts har en densitet på cirka 2,65 g/cm³ eftersom dess atomer är ordnade i ett regelbundet, tätt packat kristallgitter. Smält kvarts är ett amorft eller glasartat fast ämne, så dess kisel-syretetraedrar är anslutna i ett slumpmässigt nätverk med mer fri volym. Den öppna strukturen är precis vad som ger smält kvarts dess låga termiska expansionskoefficient och motståndskraft mot termisk chock, så den lägre densiteten är en egenskap, inte en defekt.

Förändras densiteten av smält kvarts med temperaturen?

Ja, men bara lite. Mellan rumstemperatur och 1 000°C är den totala termiska expansionen av smält kvarts endast cirka 0,05 procent, så densiteten faller från cirka 2,20 g/cm³ till cirka 2,19 g/cm³. Efter att ha svalnat tillbaka till rumstemperatur, återgår densiteten till sitt ursprungliga värde om inte den termiska historien har ändrats. Permanent densitetsförändring sker endast efter långvarig drift över glödgningspunkten, eller efter bestrålning i specialiserade applikationer.

Hur kan jag kontrollera om en kvartskomponent verkligen har rätt densitet?

Den praktiska metoden är Archimedes vägning: mät torrmassan, mät sedan den skenbara massan medan provet suspenderas i destillerat vatten, och beräkna densiteten med standardformeln. En enklare inkommande besiktning för stora rör är att beräkna massan från de uppmätta yttermåtten och jämföra den med den levererade vikten. Om skillnaden överstiger cirka 2 procent, begär ett intyg eller skicka komponenten till ett testlaboratorium. För optiskt och halvledarmaterial, insistera på en dokumenterad mätmetod som ASTM C693.

Hur påverkar OH-innehållet densitet av smält kvarts?

Hydroxylgrupper bryter kisel-syrenätverket och skapar mer fri volym, så högre OH-halt sänker generellt densiteten. En syntetisk sammansmält kiseldioxid med hög OH med 900 ppm hydroxyl kan mäta 0,01 till 0,02 g/cm³ lägre än ett material med låg OH-plasmakvalitet. Hydroxyl skapar också ett starkt absorptionsband nära 2,7 µm, vilket är anledningen till att infraröda applikationer kräver låg-OH kvartsglas medan ultravioletta applikationer ofta tolererar eller till och med föredrar kontrollerade OH-nivåer av olika skäl.

Vilken smält kvartsdensitet är bäst för halvledarbearbetning?

Det finns inget "bättre" densitetsmål för halvledare; nyckeln är en konsekvent, certifierad densitet inom det normala klara kvartsintervallet på 2,20 till 2,21 g/cm³. Halvledarköpare bryr sig mer om renhet, bubbelfri struktur och dimensionsstabilitet under upprepade termiska cykler. Om en leverantör rapporterar en ovanligt låg densitet under 2,18 g/cm³, undersök testmetoden, provberedningen och glödgningsprotokollet innan partiet accepteras för ett kritiskt ugnsverktyg.

Påverkar kvartsglasets densitet dess pris?

Indirekt, ja. Produktionsvägen som uppnår ett exakt, reproducerbart densitetsområde innebär vanligtvis bättre råmaterial, kontrollerad smältning och ett glödgningssteg, vilket ökar kostnaden. En lågdensitet, dåligt glödgad produkt är billigare att tillverka men kommer att visa mer variation i tjänsten. När du jämför offerter från en tillverkare av kvartsglas, fråga vilket densitetsområde som garanteras och vilka testbevis som stöder det; den frågan förklarar ofta en prisskillnad bättre än någon kommersiell förhandling.

Var kan jag köpa smält kvarts med ett certifierat densitetscertifikat?

Beställ direkt från en kvartsglastillverkare som driver sina egna smält- och glödgningsugnar och kan utfärda ett analyscertifikat med uppmätt densitet, OH-halt och spårmetalldata för varje batch. Industriella köpare kan också köpa från etablerade leverantörer och grossister av klara kvartsrör, plattor och fönster av kvartsglas, deglar och anpassade kvartsartiklar, förutsatt att dessa mellanhänder passerar det ursprungliga fabrikscertifikatet. Den mest tillförlitliga inköpsstrategin är att bekräfta densitetstestmetoden innan beställningen görs, inte efter att materialet anländer till kajen.